Connect with us

CTP vrea să cumpere 20 de autobuze articulate second-hand pentru a suplini lipsa tramvaielor de pe trasee

Local

CTP vrea să cumpere 20 de autobuze articulate second-hand pentru a suplini lipsa tramvaielor de pe trasee

Compania de Transport Public (CTP) Iași a lansat licitația pentru achiziția a 20 de autobuze articulate rulate, de 18 metri lungime. Vehiculele vor fi utilizate pentru a înlocui tramvaiele de pe traseele BCU – Triumf și CUG – centru, în contextul lucrărilor de reabilitare a căilor de rulare pentru tramvaie. Valoarea estimată a contractului se ridică la 8,7 milioane de lei.

Lucrările la liniile de tramvai ar urma să înceapă în această toamnă, iar CTP va trebui să scoată de la stradă 14 tramvaie. Autobuzele solicitate trebuie să fie fabricate cel puțin în anul 2013, să respecte norma de poluare Euro 6 și să aibă cel mult 750.000 km parcurși. Vehiculele vor avea transmisie automată și o capacitate de transport de cel puțin 130 de pasageri. Totodată, acestea trebuie să fie dotate cu aer condiționat, sistem de încălzire, rampă manuală pentru persoanele cu dizabilități, sistem ABS/ESP și spații dedicate călătorilor cu mobilitate redusă.

CTP cere ca autobuzele să fie livrate într-o stare tehnică foarte bună, fără urme majore de lovituri sau vandalism și după efectuarea unei revizii complete. Furnizorul va trebui să demonstreze, prin documente justificative, că au fost verificate motorul, transmisia, instalația de climatizare și celelalte sisteme esențiale înainte de livrare. În plus, compania își rezervă dreptul de a inspecta vehiculele la sediul furnizorului înainte de recepția finală.

Termenul maxim de livrare este de 60 de zile de la emiterea comenzii ferme, iar autobuzele vor beneficia de o garanție de minimum trei luni, fără limită de kilometri. Ofertele vor fi evaluate în funcție de preț, perioada de garanție și termenul de livrare, prețul având cea mai mare pondere în punctajul final. Furnizorii interesați pot depune oferte până pe 14 august.

În bugetul pe acest an, CTP a inclus și achiziția a 20 de autobuze moderne, o investiție estimată la peste 90 milioane de lei.

Aricole din categoria Local

Schimbări în trafic:

Cele mai citite articole

To Top