Local
De la cine va împrumuta Primăria Iași aproape 90 milioane de lei: dobânzile sunt jumătate din credit
Primăria Iași a început evaluarea a patru oferte primite la procedura pentru contractarea unui credit de aproape 90 milioane de lei, bani care vor fi utilizați pentru cofinanțarea unor proiecte. Ofertanții sunt Raiffeisen Bank, Banca Transilvania, BCR și Intesa Sanpaolo. Câștigătorul ar urma să fie anunțat în prima parte a lunii martie.
Municipalitatea estimează costuri de circa 40 milioane de lei în dobânzi și comisioane, sumă care cel mai probabil ca scădea în urma concurenței înregistrate. APIX.ro a relatat zilele trecute de o altă intenție a Primăriei pentru un credit de investiții: tot patru bănci (BRD, BCR, Banca Transilvania și Raiffeisen Bank) au depus oferte pentru a împrumuta instituția cu 27 milioane de lei.
- Citește și Primăria Iași face un nou împrumut: 115 milioane lei – al șaselea credit în doar trei ani
„Criteriul de atribuire a contractului privind finanțarea rambursabilă internă în valoare de 87.192.190 lei, pentru realizarea unor investiții publice de interes local, va fi prețul cel mai scăzut, acesta reprezentând cel mai mic cost financiar total al împrumutului, respectiv cea mai mică valoare rezultată din însumarea dobânzii, comisioanelor și a altor costuri, după caz, prevăzute de oferta câștigătoare”, conform documentației care stă la baza procedurii de achiziție.
Acest împrumut al municipalității ieșene este cel de-al șaselea credit în mai puțin de trei ani. La finalul anului trecut, Primăria a accesat un credit de 130 milioane de lei pentru plata facturilor la gaze naturale necesare funcționării sistemului centralizat de încălzire. APIX.ro a scris recent despre faptul că gradul de îndatorare a municipalității va crește cu 50% în următorii doi ani.
Proiectele care urmează să fie finanțate (parțial) prin intermediul noilor credite:
- Instalare de noi echipamente de producere energie termică, utilă în cogenerare (CHP) în CET I Iași, finanțat prin programul „Termoficare”. Valoarea totală se ridică la 193 milioane de lei: cofinanțarea municipalității este de 52 milioane de lei, 38 milioane de lei vor fi asigurate din noul credit
- Conversia CET II Holboca de pe huilă pe gaze naturale prin instalarea unor grupuri de cogenerare (CHP) noi H2 ready, finanțat prin programul „Termoficare”. Valoarea totală a proiectului este de 250 milioane de lei, iar Primărie trebuie că suporte cheltuieli neeligibile de 67 milioane de lei: 49 milioande de lei vor fi asigurate din nou credit
- Construirea de locuințe nZEB plus pentru tineri aflați în situații de risc, finanțat prin Planul Național de Redresare și Reziliență. Valoarea totală a proiectului este de 115 milioane de lei, în condițiile în care cheltuielile neeligibile ajunge la 42 milioane de lei: 27 milioane de lei vor fi asigurate din noul credit.
Potrivit Primăriei, împrumutul este necesar pentru a nu afecta resursele bugetului local „pe termen scurt”. Proiectul de construire a blocurilor trebuie să fie finalizat în august 2026, iar cele două proiecte CET până la finalul anului 2027.







