Connect with us

Autostrada Moțca – Tg Frumos: instanța a anulat atribuirea către Danlin, ofertele vor fi reevaluate

autostrada a8 motca-iasi-ungheni randare proiect - imagini virtuale

Infrastructură

Autostrada Moțca – Tg Frumos: instanța a anulat atribuirea către Danlin, ofertele vor fi reevaluate

Curtea de Apel București a admis plângerea UMB în ceea ce privește atribuirea tronsonului de autostrada Moțca – Tg Frumos către constructorul Danlin XXL. Decizia este definitivă. Acest segment este propus spre finanțare prin intermediul mecanismului SAFE (fondul de apărare al UE), iar contractul de lucrări ar trebui semnat cel târziu în luna mai 2026 astfel încât să poată fi respectate termenele de implementare.

„Anulează Raportul procedurii nr. 104/520/30.10.2025 şi actele subsecvente acestuia, inclusiv comunicarea rezultatului procedurii, în ceea ce privește desemnarea ca ofertant câștigător a Asocierii Danlin. Obligă autoritatea contractantă la reluarea procedurii de evaluare, conform prevederilor legale şi a considerentelor prezentei decizii”, se precizează în decizia instanței.

traseu tronson I intre Motca si Tg Frumos
Tronsonul Moțca – Tg Frumos are 27 km și asigură conexiunea A8 cu A7, în zona nodului turbion aflat în execuție în cadrul contractului pentru A7 (cu linie albastră întreruptă). Valoarea lucrărilor este estimată la minim 6 miliarde de lei

UMB a pierdut contractul la o diferență minimă față de Danlin, de doar 0,88 puncte. La momentul depunerii sesizării la Consiliul Național pentru Soluționarea Contestațiilor, APIX.ro a prezentat pe larg argumentele constructorului. În esență, UMB reclamă neconformitatea garanției de participare depuse de ofertantul declarat câștigător și contestă acordarea punctajului maxim pentru componenta de proiectare structurală din oferta tehnică a Danlin.

De asemenea, UMB susține că Danlin XXL nu a demonstrat capacitatea tehnică și experiența necesare pentru realizarea cu prioritate a unui tronson de 5,5 km (conexiunea dintre A8 și nodul turbion din sudul Pașcaniului) segment pentru care a fost acordat punctaj suplimentar, în condițiile în care, potrivit contestației, experiența anterioară a companiei vizează lucrări pe drumuri județene. La CNSC, UMB a avut câștig de cauză, dar Danlin a întors decizia în primă instanță la CAB pentru ca, în final, recursul să fie în favoarea UMB.

Pentru autostrada A8, contractele de execuție au fost semnate pe toate tronsoanele dintre Târgu Mureș și Moțca. În total, este vorba despre peste 210 km de drum rapid, cu o valoare cumulată de atribuire de 27,6 miliarde de lei (fără TVA). Cea mai mare parte a lucrărilor a fost adjudecată de UMB, care a semnat contracte pentru 151 km, în valoare de 21,3 miliarde de lei. Celelalte loturi au revenit constructorilor Nurol (24,4 km – 2,4 miliarde de lei), Ozaltin (23,4 km – 2,9 miliarde de lei) și Danlin XXL (14,4 km – 0,9 miliarde de lei). Tronsonul adjudecat de Danlin (Joseni – Ditrău) face de asemenea obiectul unui proces cu UMB, dar CAB a amânat pronunțarea în acest caz pentru ziua de 30 martie.

Pe sectorul din județul Iași, procedurile sunt încă în desfășurare, toate tronsoanele fiind în etapa de evaluare a ofertelor: Târgu Frumos – Lețcani (28,6 km, estimat la 6,5 miliarde de lei, cu șase oferte depuse), Lețcani – Iași (17,7 km, 6,2 miliarde de lei, 12 oferte) și Iași – Vamă (15,4 km, 5,4 miliarde de lei, opt oferte).

Aricole din categoria Infrastructură

Schimbări în trafic:

Cele mai citite articole

To Top