Connect with us

Cele mai spectaculoase finale UEFA Champions League

Sursă foto: Manuel Queimadelos/UEFA.com

Cea mai tare competiție de fotbal de pe Bătrânul Continent îi face pe fani să trăiască an de an emoții nemaîntâlnite. De-a lungul timpului, UEFA Champions League ne-a oferit și ne-a încantat privirile cu câteva finale care cu siguranță nu vor fi niciodată uitate.

În rândurile de mai jos îți voi prezenta povestea a 5 dintre cele mai spectaculoase finale ale acestei competiții, iar unele dintre ele probabil că ți le vei aminti și tu cu plăcere.

1. AC Milan – Barcelona (1994)

Această finală avea să fie câștigată clar de Milan, cu scorul de 4-0. Este un ultim act memorabil și pentru că la momentul respectiv Barcelona era considerata favorită, pentru că ea câștigase acest trofeu cu doi ani în urmă.

De asemenea, Barca tocmai intrase în posesia celui de-al 4-lea titlu consecutiv în La Liga, competiție pe care poți paria online acum la Mr Bit, iar aici găsești câteva păreri despre Mr Bit ale românilor.

De cealaltă parte, Milanul era într-o situație destul de grea pentru că legendarii Marco van Basten și Franco Baresi lipseau, primul fiind accidentat, iar cel de-al doilea suspendat. În plus, nu se putea conta nici pe Brian Laudrup și Jean-Pierre Papin din cauza regulamentului de la acea vreme.

La pauză era deja 2-0 după o dublă a lui Daniele Massaro. A urmat apoi o reușită superbă a lui Dejan Savicevic, care a trimis mingea în poartă printr-un lob de la marginea careului. Tabela a fost închisă devreme, în minutul 59, prin reușita lui Marcel Desailly.

2. Manchester United – Bayern Munchen (1999)

Timp de 90 de minute nu a fost o finală extraordinară. Bayern deschisese scorul rapid, încă din minutul 6, după ce Mario Basler a trimis o „torpila” dintr-o lovitură liberă. Apoi însă, Manchester United s-a chinuit să desfacă defensiva bavareză care era foarte bine organizată.

Se ajunsese în minutul 90 și fanii grupării de pe Old Trafford își pierduseră deja speranța. Inspirația lui Sir Alex Ferguson a făcut însă diferența, acesta făcând două schimbări în a 2-a repriză ce urmau să fie decisive, când i-a trimis pe gazon pe Teddy Sheringham și pe Ole Gunnar Solskjaer.

Primul a marcat pentru 1-1 în minutul 91, cu o reușită fulgerătoare. Al doilea a adus victoria lui United în minutul 93 printr-un gol care a venit în urma unui corner executat de către David Beckham. Este considerat cel mai dramatic sfârșit de meci al unei finale de Liga Campionilor.

3. Liverpool – Milan (2005)

Cel mai probabil ai auzit și tu de celebrul „Miracol de la Istanbul”. Milan era mare favorită în fața unui Liverpool care terminase abia pe locul al 5-lea în Premier League în acel sezon. Italienii aveau atunci un lot mult mai bun decât gruparea de pe Anfield Road.

Au deschis scorul încă din minutul 1, prin căpitanul Paolo Maldini. După prima repriza scorul era deja 3-0 gratie dublei reușite de atacantul argentinian Hernan Crespo. Se spune că Rafael Benitez, antrenorul „Cormoranilor”, le-ar fi spus la pauză elevilor săi să joace pentru fani.

Steven Gerrard, Vladimir Smicer și Xabi Alonso marcau în minutele 54, 56 și 60, iar după cele 30 de minute de prelungiri în care nu s-a înscris, s-a ajuns la penalty-uri. Acolo, portarul polonez Jerzy Dudek a devenit erou după ce a parat execuțiile lui Serginho, Andrea Pirlo și Andriy Shevchenko.

4. Real Madrid – Atletico Madrid (2014)

Aceasta finală a avut și ea parte de foarte mult dramatism. Principala armă a lui Atletico Madrid, Diego Costa, a ieșit accidentat încă din minutul 8. Totuși, formația pregătită de Diego Simeone a intrat în avantaj la pauză după reușita din minutul 36 a căpitanului Diego Godin.

În a 2-a repriză, Atleti s-a apărat eroic, respingând atacurile în valuri ale lui Real Madrid. Erau deja cu o mână pe trofeu, însă Sergio Ramos nu a fost de acord și a marcat în minutul 93 pentru Real și a trimis meciul în prelungiri.

Gruparea de pe Bernabeu își asigura al 10-lea trofeu prin 3 goluri reușite de Gareth Bale, Marcelo și Cristiano Ronaldo în minutele 110, 118 și respectiv 120. Astfel a reușit să obțină mult-visata „La Decima” și asta se întâmpla după o finală incredibilă.

5. Real Madrid – Atletico Madrid (2016)

Ultima finală pe care ți-o prezint este tot între marile rivale din capitala Spaniei. Era așadar a doua finală din ultimii 3 ani în care erau implicate aceste echipe. Îți poți da seama ce dorință de revanșă era în rândul jucătorilor pregătiți de tehnicianul Diego Simeone.

Din păcate pentru ei, s-au văzut conduși încă din minutul 15, când același Sergio Ramos trimitea mingea în poarta lui Jan Oblak. „El Cholo” avea însă să fie inspirat pentru că imediat după pauză îl trimitea pe gazon pe Yannick Carrasco, care înscria golul egalizator în minutul 79.

Nu s-a mai marcat apoi și așadar s-a ajuns la penalty-uri. Lucas Vazquez, Marcelo, Gareth Bale, Sergio Ramos și Cristiano Ronaldo transformau pentru Real. Antoine Griezmann, Gavi și Saul Niguez o făceau și ei pentru Atleti, dar ratarea lui Juanfran ducea din nou trofeul pe Bernabeu.

Bineînțeles că au mai fost și alte finale legendare în UEFA Champions League. Câteva dintre acestea ar fi Real Madrid – Leverkusen din 2002, Manchester United – Chelsea din 2008 sau aceeași Chelsea, dar de data aceasta împotriva lui Bayern Munchen, în 2012.

Apartamente de vânzare Iași: oferte actualizate