Connect with us

Un dezvoltator imobiliar vrea șefia Comisiei de urbanism a Consiliului Local Iași

consiliul local iasi mandat 2024-2028

Local

Un dezvoltator imobiliar vrea șefia Comisiei de urbanism a Consiliului Local Iași

Omul de afaceri Vasile Pușcașu vrea să devină președinte al Comisiei de urbanism a Consiliului Local (CL) Iași, potrivit surselor APIX.ro. Pușcașu este inițiator al mai multor proiecte imobiliare, iar, în ultimul an, a militat constant pentru eliminarea unor obligații pe care Primăria Iași le-a impus dezvoltatorilor imobiliari. Pușcașu este la primul mandat de consilier local și a fost ales pe lista AUR.

În prezent, șefia Comisiei de urbanism este deținută de arhitectul Marian Jan Chirița, aflat în continuare în stare gravă în urma accidentului aviatic în care a fost implicat la finalul lunii septembrie. Conform surselor APIX.ro, liderii AUR au inițiat schimbarea lui Chirița din fruntea Comisiei la câteva săptămâni după accident, respectiv la mijlocul lunii octombrie.

Cum se poziționează celelalte partide

În CL Iași, în ultimul an, AUR a sprijinit în mod constant alianța locală PNL-PSD, deși, oficial, reprezentanții acestui partid spun că sunt „în opoziție”. Consilierii AUR au aprobat fără probleme inițiative ale executivului (inclusiv cele care au stârnit controverse) și, mai mult, au intervenit cu amendamente la unele proiecte în momente în care inițiatorii riscau conflict de interese sau posibile incompatibilități – un exemplu de notorietate în acest sens îl are protagonist chiar pe Vasile Pușcașu: acesta a avut, la începutul acestui an, un amendament în favoarea unui consilier PSD pe tema clubului sportiv al municipalității.

Demersul AUR de a-l înlocui pe Chirița cu Pușcașu la șefia Comisiei de urbanism a fost temperat de consilierii PNL – în sensul că aceștia au cerut și obținut o amânare în tentativa de a schimba conducerea Comisiei. Sursele APIX.ro spun că liberalii își doresc președinția acestei Comisii, dar acest lucru ar însemna să încalce înțelegerea transpartinică de la începutul mandatului. Totuși, spun aceleași surse, înțelegerea inițială a vizat susținerea unui arhitect la șefia Comisiei, nu a unui om de afaceri cu interese imobiliare. De cealaltă parte, consilierii PSD nu au nimic de obiectat la ideea ca, în continuare, această Comisie să fie condusă de un reprezentant AUR.

Cine este Vasile Pușcașu

Vasile Pușcașu s-a remarcat în Iași, în primă fază, cu afacerea Unistil: firma gestiona trasee de transport public și avea o relație privilegiată cu fostul operator de transport public al Iașului (RATP) căruia i-a vândut vehicule și diverse piese. Odată cu înființarea CTP, Pușcașu, intrat și în dizgrațiile cumătrului său (primarul Iașului Mihai Chirica), nu a mai avut acces în această piață.

  • Vasile Pușcașu nu a putut fi contactat în cursul zilei de ieri pentru a-și exprima un punct de vedere. Vom reveni cu o reacție din partea acestuia de îndată ce o vom avea.

În paralel, Pușcașu a gestionat Motelul Bucium, al cărui proprietar este din 2005, iar, în 2019, a achiziționat Hotelul Traian. În ultimul an, omul de afaceri s-a remarcat prin dezvoltări imobiliare.

În primăvară, prin firma Motel Bucium, Pușcașu a cumpărat aproape 10.000 mp în zona Pieței Dacia cu 2,2 milioane euro: proiectul are Plan Urbanistic Zonal (PUZ) aprobat din 2023, dar Primăria Iași a tergiversat emiterea autorizației pentru construirea de blocuri înalte. Omul de afaceri vrea să construiască 5 blocuri cu un regim de 11-12 etaje.

blocuri motel bucium in dacia iasi
Blocurile pe care Pușcașu vrea să le construiască în Dacia. Recent, consilierul local AUR a votat în Consiliul Local împotriva unui proiect imobiliar din imediata vecinătate, iar investiția a fost respinsă de plen

O altă investiție imobiliară a patronului de la Hotelul Traian vizează construirea unui bloc în centrul Iașului, pe un amplasament pe care a fost Casa „Costache Negruzzi” – demolarea acestui imobil a iscat un scandal public în urmă cu peste 5 ani. La acel moment, au fost făcute mai multe plângeri împotriva lui Pușcașu, dar acesta a negat că monumentul istoric a fost dezafectat în mod intenționat și a susținut că imobilul „s-a autodemolat”. Nu în ultimul rând, Pușcașu are interese imobiliare în zona Vișan. Culmea, dezvoltatorul imobiliar se află în plin proces cu colegii săi consilieri întrucât fostul deliberativ i-a respins construirea cartierului de vile din Vișan.

Proiectul pentru construirea unui bloc pe ruinele fostei case „Costache Negruzzi”

În prezent, din Comisia de urbanism fac parte următorii consilieri:

  • Chiriță Marian Jan (AUR) – Președinte
  • Bostan Manuel Ciprian (PNL) – Secretar
  • Boz Petru Eduard (PNL) – Membru
  • Gavril Mihai Liviu (PSD) – Membru
  • Necula Magdalena Roxana (PSD) – Membru
  • Popescu Andrei Vasile (USR) – Membru
  • Chichirău Cosette Paula (CURAJ) – Membru

Editor al publicației APIX.ro, lucrează în presă din anul 2005. De-a lungul timpului, a colaborat cu instituții de presă centrale și locale.

Aricole din categoria Local

Schimbări în trafic:

Cele mai citite articole

To Top